ΔΑΝΕΙΣΤΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ

ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ

Αγαπητοί γονείς,

Το σχολείο μας έχει την ηθική υποχρέωση απέναντι στους μαθητές του αλλά και στην τοπική κοινωνία  να διατηρήσει το επίπεδο της παρεχόμενης γνώσης σε υψηλό επίπεδο. Η ανάγνωση  ενός λογοτεχνικού βιβλίου από τους μικρούς μαθητές μας, συμβάλλει προς αυτή την κατεύθυνση. Αρωγός στην προσπάθειά μας για την αγορά νέων τίτλων στάθηκε ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας!

Συνεχίζοντας την προσπάθεια για τον εμπλουτισμό της βιβλιοθήκης μας οι δάσκαλοι της ΣΤ τάξης και η Διευθύντρια, αποφάσισαν τη διοργάνωση «Έκθεσης Βιβλίου» από τους μαθητές και τις μαθήτριες της ΣΤ, για την τελευταία εβδομάδα λειτουργίας του σχολείου πριν τις διακοπές των Χριστουγέννων, από 15 έως 22 Δεκεμβρίου, στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων.

Η περίοδος των γιορτών προσφέρεται για την αγορά ενός βιβλίου  ως δώρο.

Με την αγορά νέων τίτλων για την δανειστική βιβλιοθήκης μας θα έχουμε ένα ακόμη όπλο κατά της γλωσσικής ένδειας.

Μη στερείτε από τα παιδιά μας την ευκαιρία να μάθουν, να αξιολογούν και να σκέφτονται.  Είναι για το καλό όλων μας.

Επίσης, με αιχμή του δόρατος τη σχολική βιβλιοθήκη, το σχολείο μας προωθεί δράσεις  για τη φιλαναγνωσία.

Α. Γνωριμία των μαθητών μας, με τις συγγραφείς «Άλκη Ζέη» και «Ζωρζ Σαρή», μέσω των βιβλίων τους. Για τους μαθητές των μεγάλων τάξεων Δ, Ε και ΣΤ

Β. Δράση για την «κατοχική Αθήνα 41 – 44» μέσα από τα βιβλία της Άλκης Ζέη και Ζώρζ Σαρή. Συμμετοχή της ΣΤ τάξης.

Γ. Τηλεδιάσκεψη με τη συγγραφέα Μαρίζα Ντεκάστρο, στο πλαίσιο του Λογοτεχνικού Έτους «Άλκης Ζέη 2023» . Για τους μαθητές της Ε και της ΣΤ.

Δ. Παρουσίαση των βιβλίων της Άλκης Ζέη και Ζωρζ Σαρή, με τις δράσεις – παιχνίδια  «Φανταστικές Ιχνηλασίες» και «Βρες τη λέξη».  Για τους μικρούς μαθητές Α, Β και Γ

Ε. Διαγωνισμός ζωγραφικής για το «έμβλημα» της βιβλιοθήκης. Συμμετοχή όλων των μαθητών.

ΣΤ. Έναρξη δανειστικής βιβλιοθήκης.

« ΕΚ ΤΩΝ ΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΓΕΝΝΑΤΑΙ Η ΠΡΟΚΟΠΗ ΜΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΛΑΜΠΟΥΝ ΤΑ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΕΘΝΗ»

ΡΗΓΑΣ ΒΕΛΕΣΤΙΝΛΗΣ

Ο  ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΩΝ & Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ ΤΟΥ

2ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΕΤ/ΣΗΣ

Σας εύχονται καλά Χριστούγεννα!!!