Οδηγός για Ασφαλή Σχολεία- Επιμόρφωση του ΚΕΘΕΑ για τους/τις Εκπαιδευτικούς του Σχολείου μας

Το σχολείο μας ασχολείται ενεργά με την επαγγελματική ανάπτυξη των εκπαιδευτικών του και στο πλαίσιο υλοποίησης επιμορφωτικών δράσεων, που πραγματοποιεί σε συνεργασία με άλλες σχολικές μονάδες, διοργάνωσε επιμορφωτικό σεμινάριο με τίτλο «Οδηγός για Ασφαλή Σχολεία», με εισηγήτρια την κα Κωνσταντίνα Υφαντή, Ψυχολόγο, MSc Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια ομάδας και Υπεύθυνη Τμήματος Πρωτογενούς Πρόληψης στη σχολική κοινότητα ΚΕΘΕΑ.

Ο Οδηγός που μας παρουσίασε η κα Υφαντή, δημιουργήθηκε από το Δίκτυο Πρόληψης και Έγκαιρης Παρέμβασης του ΚΕΘΕΑ και εγκρίθηκε από το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής (ΙΕΠ) για αξιοποίηση από τις σχολικές μονάδες.

Ο οδηγός αναφέρεται στους παράγοντες που μπορούν να ενδυναμώσουν το κλίμα ασφάλειας στο σχολείου, στο μείζονα ρόλο των εκπαιδευτικών, μαθητών και γονέων και στις συμπεριφορές που χρήζουν ανάλυσης και διερεύνησης για να αντιμετωπιστούν.